تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی - مطالب اردیبهشت 1395

تاریخ : یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
تقابل یا تفاهم علوم مادی با  ایمان معنوی در یک جامعه اسلامی !

علم مقوله ای تجربی و تدریجی است ، بدین معنا که انسان از طریق مشاهده پدیده های مادی اطراف خود دچار حس کنجکاوی و پرسش گری می شود و در بستر نیازهای روزمره و آزمون و خطاهای بسیار در صدد ارضاع این حس و آن پرسش گری بر می آید ، تا هم از لحاظ مادی و ملزومات ظاهری زندگی پیشرفت و ترقی را تجربه کند و هم اینکه بر احساس ناخوشایندی به نام جهل و نادانی فایق آید.

Image result for ‫علم تجربی‬‎

خصوصیت مهم دیگر علم مادی تدریجی بودن آن است ، یعنی اینکه تمام پیشرفت ها و تکنولوژی های مادی جهان پیرامون ما یک سیر تاریخی را طی کرده تا به اینجا رسیده ، و این طور نبوده که یک شبه بشر دو پا توانسته باشد دست به ساخت فضا پیما ،زمین پیما، دریا پیما  و .......  بزند !

و اما ایمان ! این شفای قلب ها و آرامش دلها ، پدیده ای لطیف و نافذ که اگر در روح و جان انسانی رسوخ کند دور نباشد که کوه ها سر تعظیم فرود آورند و دریاها سجاده قدمگاه شوند.جنس ایمان ظاهری نیست بلکه قلبی و درونی است ، البته نمود بیرونی آن در گفتار و کردار انسان هویدا است .

Image result for ‫ایمان قلبی به خدا‬‎

ایمان اگر در وجود کسی ملکه شد ، آن شخص دیگر در زندگی فردی و اجتمایی خود در یک چهار چوب و قاعده خاصی عمل می کند، به هر چیزی و هر جایی نگاه نمی کند، گوش خود را در معرض هر صدایی قرار نمی دهد، هر حرفی را در هر جایی به زبان نمی آورد، برای رسیدن به دنیا به هر روشی متوسل نمی شود، حق خدا و خود و دیگران و طبیعت را پایمال نمی کند و ...................

حالا مسئله این است ! در یک جامعه اسلامی که در آن دولتها قدرت و مشروعیت خود را در واقع از اعتقادات و ایمان مردم به دست می آورند ، چگونه است که قوانین ، مناسبات اداری و سازمانی ، عملکردهای مدیران ارشد و سطوح میانی عملاً مطابق با یک سری نظریه های اجتمایی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی وارداتی و تاریخ مصرف گذشته است .آیا در این جامعه اسلامی مدیران و مسئولین وظیفه ندارند که طی یک فرایند زمان بندی شده و منظم الگویی انسانی ، اسلامی برای سبک زندگی اجتمایی تدوین کنند و در گام نخست خود جزء اولین کسانی باشند که به این نسخه و الگو عمل می کنند .

آیا سیستم ها و مکانیزم های مالی و اقتصادی فعلی که بانک نام دارند ، واقعاً چه کارکردی و چه فایده واقعی برای مردم عادی دارند . آیا کسی از خود پرسیده که این بنگاه اقتصادی در حال حاضر چرخ تولید و اشتغال پایدار را می چرخاند ؟!  یا اینکه خود کارخانه تولید تورم و فلاکت برای مردم و کسب درآمد و سود شبه ناک برای مدیران و کارکنانش است !

Image result for ‫تعریف بانك‬‎
یا مثلاً سیستمی به نام بورس ، واقعاً چیست ؟! آیا مردم  می دانند که تاریخچه بورس از کجا شروع شده ! مبانی فکری ایده بورس و تئوری بازار سرمایه آیا بر اساس یک بازی نامشروع به نام قمار نیست ؟!


Image result for ‫بورس‬‎

بله درد اینجاست که می گویند بانک ، بورس ، اقتصاد، بیمه ، واردات ، صادرات ، نفت ، گاز و............... علمی هستند و ما می دانیم که چه می کنیم ،چون ما تحصیل کرده آن طرف و این طرف هستیم ، و شما نمی دانید ، شما نماز بخوانید ، روزه بگیرید ، اگر توانستید حج بروید، زیارت بروید ، دعا بخوانید ، التماس دعا کنید و ..............


سخن آخر :

نکته این است ، عالمی که ما در آن زندگی می کنیم یک سیستم دوگانه و یک پکیج است ، و این معجزه خلقت است . در ابتدا چیزی نبود جز عقل و معنا ، بعد از آن الله اراده کرد بر تجلی آنها . زمانی که عقل و معنا جلوت یافت ، کائنات پدیدار شد ، بعد از آن گل سرسبد ، انسان آمد ، با کالبد و جلوتی ضعیف و متعفن ، الله پیمان گرفت که ای انسان تو و پیرامون تو را از خاک آفریدم  ، تو باید از این خاک به من رسی و در این راه تو را با الهامات درونی و راهنمایان بیرونی مدد خواهم کرد ، باشد که بر مرکب نسیان و عصیان ننشینی.

Image result for ‫عهد خدا با انسان‬‎

بله ، علوم تجربی که ما آدمیان از آن صحبت می کنیم همان خاک سیاهی است که باید از آن برخیزیم و این خاک ، سکو و مرکب حرکت است نه مقصد حرکت . در نهایت اگر انسان بر سر پیمان خویش با پروردگار بماند این سیستم دوگانه ،یگانه خواهد شد و انسان به اذن خدا صاحب علم مطلق و مقام خلیفة الله می شود .
در این دیدگاه علوم مادی و ایمان به خدا نه تنها با هم تقابل و تضاد ندارند بلکه مکمل و تقویت کننده یکدیگرند.اما به هر حال مشکل اساسی همچنان این است که اکثر آدمیان ، این دنیا را مقصد حرکت می بینند و برای آن ارزش واقعی و اصالت ذاتی قائلند ، حال آنکه روزی در پشت پرده این نمایش کارگردان ناگهان ، کات خواهد داد .نگارش : کاروک

برچسب ها: علم، ایمان، علم و ایمان، علوم مادی، ایمان قلبی، بانک، بورس،

تاریخ : جمعه 17 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
 از دیدگاه قرآن جامعه ایده آل چگونه جامعه ای است ؟

با توجه به اینکه در آخرین کتاب آسمانی بشر یعنی قرآن ، هدف از آفرینش انسان رسیدن به درجات بالای کمالات انسانی یا به عبارت دیگر محقق شدن پروژه انسان کامل است .

Image result for ‫جامعه ایده آل‬‎

لذا این هدف میّسر نمی شود ، مگر اینکه هر فرد وظایف انسانی خود را در جامعه به نحو شایسته ای انجام دهد ، و دیگران را نیز در این امر یاری نماید ، تا به جامعة مطلوب و ایده آلی که مورد نظر قرآن است و نام آن مدینه فاضله است ،دست یابند . و در این جامعة سالم انسانی ، به نهایت رشد و کمالات معنوی نائل گردند . پس با توجه به آیات کریمة قرآن نتیجه گرفته می شود که قرآن جامعه ای را می پسندد که بر مبنای مفاهیم توحیدی ، اسلامی و تعالیم والای قرآن بنا شده ، و در آن به هر فردی در جامعه اهمیت یکسان داده شود.

Image result for ‫جامعه ایده آل‬‎

     در چنین جامعه ای همه افراد در هر جایگاهی مسئول عملکرد خود خواهند بود و جامعه را به سوی هدف نهائی و آماده سازی جهت ظهور انسان کامل مطلق ، که مظهر آن حضرت حجت (عج) است ، آماده نمایند. رهبر این جامعه با علم و سیاست و آگاهی کامل به مسائل اطرافش ، مردم را هدایت و سرپرستی می کند . مسئولین با برقراری اقتصاد سالم در جامعه ، عدالت اجتماعی را  بین قشرهای مختلف مردم بر قرار می سازند .

Image result for ‫جامعه ایده آل‬‎

و مردم نیز وظیفه دارند که با اقامة نماز در جامعه ، امر به معروف و نهی از منکر کردن ، پرداختن واجبات مالی ، و بخشش کردن اموال و به دست آوردن درآمدهای حلال ، به این مهم دست یابند .


منبع : کاروک - http://h-fatemeh-tehran.kowsarblog.irبرچسب ها: جامعه آرمانی، مدینه فاضله، جامعه ایده آل، آرمان شهر،

تاریخ : پنجشنبه 9 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
فقر چیست ؟

پدیده فقر بطور کلی عبارت است از ناتوانی انسان در کسب و استفاده درست از مواهب مادی و معنوی .


Image result for ‫پدیده فقر‬‎

 این ناتوانی خود دارای سه منشأ اساسی است ، اول اینکه بشر خود دچار امراض نفسانی و شخصیتی از قبیل تنبلی ، سستی ، بی اراده گی و .... باشد ، که در این صورت انسان نباید هیچ چیز و هیچ کس را در فقیر بودن خود مقصر بداند ، جز خویشتن خویش را .
دوم اینکه شرایط  و محیط فرهنگی ، اجتمایی و اقتصادی جامعه به گونه ای نامناسب باشد که فرد به طور متعارف و با دارا بودن توانایی ها و مهارت های کافی  و با شرط  حفظ  کرامت انسانی و اعتقادات و باورهای خود قادر به غنا بخشیدن به زندگی مادی و معنوی خود نباشد .

Image result for ‫فقر مادی‬‎

منشأ سوم ناتوانی و فقر انسان ، ترکیبی از کوتاهی ها و بی همتی های شخصی در کنار نابسامانی ها و معضلات فرهنگی ، اجتمایی و اقتصادی جامعه پیرامون است .

انواع فقر :

1 - فقر مادی و مالی       2 - فقر عقلی و علمی

بشر همواره به این نکته اندیشیده است که آیا بی عقلی و نادانی منشأ بروز فقر مادی است یا اینکه فقر مادی باعث ضعف قوه عاقله و نادانی و جهل می شود ؟!


Image result for ‫فقر فرهنگی‬‎

طبق آموزه های مذهبی و تجربه بشری در طول تاریخ ، می توان گفت که : هر دوی این عوامل مکمل و تشدید کننده یکدیگرند . تا آنجا که  بسیاری از روایات و احادیث ، علت فقر فرهنگی و اعتقادی مردم را فقر مالی و تهی دستی آنها  معرفی کرده است .

پیامبر(ص) می فرماید«  اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود ».

و همچنین اگر قوه عقل و مصلحت دنیا و آخرت و درایت و مدیریت در انسانی رشد نکرده باشد ، حتی اگر ثروت مادی کلانی در اختیار وی باشد چه بسا که همه را به باد فنا دهد ! و نه در دنیا بهره ای ببرد و نه اینکه از آن ثروت توشه ای برای آخرت خود فراهم کند .

منبع : کاروک


برچسب ها: فقر، پدیده فقر، فقر فرهنگی، فقر مالی، فقر مادی، انواع فقر،