تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی - در آرزوی جامعه آرمانی

تاریخ : جمعه 17 اردیبهشت 1395 | نویسنده : افشین
 از دیدگاه قرآن جامعه ایده آل چگونه جامعه ای است ؟

با توجه به اینکه در آخرین کتاب آسمانی بشر یعنی قرآن ، هدف از آفرینش انسان رسیدن به درجات بالای کمالات انسانی یا به عبارت دیگر محقق شدن پروژه انسان کامل است .

Image result for ‫جامعه ایده آل‬‎

لذا این هدف میّسر نمی شود ، مگر اینکه هر فرد وظایف انسانی خود را در جامعه به نحو شایسته ای انجام دهد ، و دیگران را نیز در این امر یاری نماید ، تا به جامعة مطلوب و ایده آلی که مورد نظر قرآن است و نام آن مدینه فاضله است ،دست یابند . و در این جامعة سالم انسانی ، به نهایت رشد و کمالات معنوی نائل گردند . پس با توجه به آیات کریمة قرآن نتیجه گرفته می شود که قرآن جامعه ای را می پسندد که بر مبنای مفاهیم توحیدی ، اسلامی و تعالیم والای قرآن بنا شده ، و در آن به هر فردی در جامعه اهمیت یکسان داده شود.

Image result for ‫جامعه ایده آل‬‎

     در چنین جامعه ای همه افراد در هر جایگاهی مسئول عملکرد خود خواهند بود و جامعه را به سوی هدف نهائی و آماده سازی جهت ظهور انسان کامل مطلق ، که مظهر آن حضرت حجت (عج) است ، آماده نمایند. رهبر این جامعه با علم و سیاست و آگاهی کامل به مسائل اطرافش ، مردم را هدایت و سرپرستی می کند . مسئولین با برقراری اقتصاد سالم در جامعه ، عدالت اجتماعی را  بین قشرهای مختلف مردم بر قرار می سازند .

Image result for ‫جامعه ایده آل‬‎

و مردم نیز وظیفه دارند که با اقامة نماز در جامعه ، امر به معروف و نهی از منکر کردن ، پرداختن واجبات مالی ، و بخشش کردن اموال و به دست آوردن درآمدهای حلال ، به این مهم دست یابند .


منبع : کاروک - http://h-fatemeh-tehran.kowsarblog.irبرچسب ها: جامعه آرمانی، مدینه فاضله، جامعه ایده آل، آرمان شهر،